Csíkborzsova

„A fecske nem ember, mégis visszavágyik a szülőföldére. Ha nem vágyakozna, nem térne vissza. (...)Az ember is csak egy helyen van otthon, másutt mindenütt idegen. " Gárdonyi Géza

free counters
Free counters

Csíkborzsova vadkörtefája

Ha beszélni tudna, koránál fogva értékes dolgokat mesélhetne. Beszélhetne arról, hogy a falu egyik ősi családja, a Balogh család udvarán él évszázadok óta. A faluról elmondhatná, hogy a székelység ősi települése lehetett, az első telepesek itt szláv népességgel találkoztak, innen származhat a település neve: bor=fenyő, zava, zelo, szelo=falu, innen Borzsova=Fenyőfalva. Neve azt is mutatja, hogy a letelepedés idején a környező dombokat fenyőerdők borították.

A Csíkot ért történelmi viharok Borzsovát sem kímélték. 1553-ban Petru Rares fia, Ilyés, Nagy Szulejman rendeletére a moldvai tatárokkal betört Csíkba és ezen alkalommal nemcsak a csíksomlyói kolostort, hanem Borzsovát is felégette. 1600-ban Básta hadai dúlták fel a falut, mert őseink Mihály vajdával cimboráltak. 1661-ben Ismail basa tört be és 26 falut felperzselt Csíkban, köztük Borzsovát is. 1694-ben, a nagy tatárbetörés alkalmával Borzsova helyén csak üszög és hamu maradt, de februárban a falu alatt levő főzesben felakasztott tatároknak a hulláit május havában is lóbálta a szél. 1764. január 7-én sok borzsovai is áldozatul esett Madéfalván. Utána erőszakos sorozás következett. A határőrségnek megmaradt ugyan a régi egyenruha, az ősszékely viselet, a zeke, a lájbi és harisnya, de a harisnya zsinórja megváltozott: a gyalogos piros zsinórt, a huszár kék zsinórt varrt, a szabadszékely fekete zsinórt viselt. Az 1948-49-es szabadságharc idején Balogh Ignác zászlótartót, a székely határőrezred őrmesterét Bem tábornok vitéz magatartásáért főhadnaggyá léptette elő. Az ő nevét viseli a falu iskolája.

A kápolnát 1794-1821 között építették, tornya 1842-ben készült. A kápolna melletti temető őrzi az ősök hamvait, többek között Balogh Ignácét is. Az új templom, 1942-1950 között épült, védőszentje Szent József, a munkás. őgy búcsúnapja május elseje, idén vasárnap, május 5-én tartják, amit megelőz szombaton egy tenyész- szarvasmarha-kiállítás.A csíkborzsovai Szent József-kápolna

A csíkszentmiklósi egyházközség filiáléját alkotó Csíkborzsovában, a jelenlegi kápolna helyén az Egri család épített egy fakápolnát, amelyet az idő vagy a tőzvész elpusztított. A fakápolna helyébe a falu 1794-1821. között kőkápolnát épített, amelyet 1842-ben fejeztek be a torony megépítésével. 1994-ben, a kápolnaépítés elkezdésének 200. évfordulójáról szentmisével és ünnepséggel emlékeztek meg. A kápolna és a falu védőszentje Szent József, a munkások példaképe. őt ábrázolja az oltár szentképe.

A kápolna melletti temetőben lévő évszázados kőkeresztek a település neves családjairól emlékeznek. Legismertebb a Balogh család nyughelye, amely egyben Balogh Ignác 48-as főhadnagy sírhelye is. Az ő nevét viseli a szomszédos 1-4. osztályos általános iskola. A Balogh család hírnevét a faluban több fa- és kőkereszt hirdeti. A Baloghok mellett a falu ősi családjai közé tartoznak az Abos, Béres, Demeter, Gegő, Tamás és a Pál nevet viselő családok.

A jelenlegi szép neogótikus templomot 1930 és 1940 között építette a falu népe a közbirtokosság hathatós anyagi támogatásával. A templom védőszentje Szent József, a búcsúját május elsején, illetve az utána következő vasárnap tartják. A templom felépülése után a kápolnát már nem használják, a falu lakói a templom melletti temetőbe temetkeznek.

A templom oltára márványból készült, a hátoldalán levő tábla szerint: „Készült Budapesten. 1943. Felépült dr. Erőss Péter és a hívek adakozásából". A színes üvegablakok szintén Budapesten készültek 1943-ban. Az ablakok adományozói: Palka József, Balog József, Péter István, Szakács Balázs és családjuk. A kápolnából átmentették a Szent Józsefet ábrázoló festményt, valamint az orgonát, használhatatlan állapotban. (Pomjánek Béla)

Csíkborzsova1496-ban Borsova néven jelentkezik a forrásokban. 1567-ben a regestrum 28 kapuval jegyzi. Csíkszentmiklós filiája mindvégig. Egy 1792-es feljegyzés egy fakápolnát említ, amelyet valamikor az Egri család építtetett, majd később a hívek kőépülettel újítanak meg. 1794 után bővítik és 1842-ben tornyot építenek hozzá. Az 1930-as években a kápolna helyét modern templom foglalja el. Lakói mindvégig katolikusok. (Léstyán Ferenc - Megszentelt kövek)

forrás:http://www.rejtekhely.ro/modules.php?spgmGal=RH0693&name=News&file=article&sid=693



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 34
Heti: 80
Havi: 581
Össz.: 125 429

Látogatottság növelés
Oldal: Csíkborzsova vadkörtefája
Csíkborzsova - © 2008 - 2024 - csikborzsova.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »